پیام های خود را برای انتشار می توانید در قسمت "تماس با ما" ارسال کنید      
کد خبر: ۷۶۴۰
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۰
رژیم آل سعود اگرچه تاکنون توانسته است به طرق مختلف روزنه‌ای برای فرار از جنایاتش در پرونده‌های مختلف منطقه‌ای بیابد، اما با پایان بحران سوریه، دیگر جایی برای فرار این رژیم وجود نخواهد داشت.
آل سعود

اخبار معاصر: پافشاری عربستان بر تعامل منفی با فاجعه منا و ندادن اجازه به گروه حقیقت‌یاب جمهوری اسلامی از سفر به عربستان و تحقیق در این حادثه، تاکید می‌کند که ریاض از برملا شدن موضوعی بیم دارد، چون جنایتی به طومار جنایات عربستان در منطقه افزوده می‌شود.

محور مقاومت سیستمی کامل و پویا

عربستان تصور می‌کند، با عدم اعلام تعداد واقعی شهدای فاجعه منا که بیش از 7 هزار نفر بود، می‌تواند، از زیر بار مسئولیت این فاجعه شانه خالی کند، به ویژه آنکه با فشاری بین المللی جهت گشودن پرونده تحقیق نیز مواجه نشد و حتی صدایی نیز از کاخ سفید یا سازمان‌ ملل یا سازمان‌های مدافع حقوق بشر به گوش نرسید که از ریاض بخواهند، به خواسته‌های کشورهای قربانی این فاجعه پاسخ دهد.

تناقضات عربستان سعودی

نکته تعجب‌آور این است که حکومت عربستان درحالی به راحتی از فاجعه منا گذشت که یک شاعر فلسطینی را به خاطر انتشار قصیده و یا توئیتی در «توئیتر» به دلیل توهین به وهابیت تکفیر و به اعدام محکوم می‌کند و باز جالب اینجاست که حکومت مستبد عربستان درحالی مدعی آزادی و دموکراسی و بنای جامعه کثرت گرای سکولار در سوریه است که آل سعود سکولاریزم را جرمی مستحق اعدام با سلب تابعیت و تبعید از کشور می‌داند و نمونه بارز این امر «عبد الرحمن منیف»، داستان نویس عربستانی بود که در دهه نود قرن گذشته سلب تابعیت و تبعید شد.

همچنین از دیگر نکات تعجب‌آور این است که عربستان یکی از مهمترین طرف‌هایی است که بر برکناری «بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه از قدرت تاکید و وی را به دست داشتن در جنگ سوریه متهم می‌کند، در حالی‌که خود آشکارا از تروریسم حمایت می‌کند، به گونه‌ای که هفته گذشته رئیس جمهوری روسیه در اجلاس سران گروه 20 تاکید کرد که مسکو دارای مستنداتی است که دست داشتن شماری از کشورهای عضو این گروه در حمایت از تروریشم را ثابت می‌کند.

اعتراف به جرم

نکته مهم اینجاست که عربستان خود اذعان می‌کند که به صورت رسمی از تروریسم حمایت می‌کند و در این‌باره می‌توان به اظهارات وزیر خارجه این کشور اشاره کرد که بارها از قصد ریاض جهت افزایش حمایت‌ از گروه‌های مسلح سخن گفته بود، در حالی‌که به موازات این اظهارات کشورهای اروپایی از شیوه‌های تدریس در مدارس عربستان به این دلیل که موجب نمو و نمای احساسات و اندیشه‌های تکفیری تروریستی می‌شود، انتقاد کرده‌اند.

با این حال همین کشورها که سرکوب آزادی‌ها در عربستان را به دقت زیر نظر دارند، با عدم اعمال کوچکترین فشار بر عربستان در پرونده‌هایی مانند فاجعه منا و بحران سوریه شریک عربستان در ادامه جنایاتش می‌باشند.

با این حال باید گفت، اگرچه آل سعود، نفت عربستان را به عنوان حق السکوت به کشورهای غربی و سازمان‌های بین المللی داده است، اما این استبداد عربستان در برابر سوریه و رشد قدرت سیاسی و اقتصادی ایران درهم شکسته می‌شود و با پایان بحران سوریه، دیگر عربستان نمی‌تواند، با دروغ پردازی از پرونده‌های منطقه‌ای جان به در برد.انتهای پیام/

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار