کد خبر: ۳۶۴۵۶
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۶
تازه‌ترین مطالعات نشان می‌دهند که واکسن‌های کووید-۱۹، سینوفارم، جانسون اند جانسون و اسپوتنیک یا اصلا یا بسیار کم در برابر اومیکرون مصونیت ایجاد می‌کنند و برای مقابله با این سویه جدید کرونا بسیار ضعیف هستند.

خبر بد برای سینوفارمی ها!

 محققان دانشگاه واشنگتن و شرکت داروسازی سوئیسی هامباس این تحقیقات را درباره کارآیی شش واکسن کرونا مطرح و استاندارد کووید در جهان انجام دادند.

تنها ۳ نفر از ۱۳ نفری که که دو دوز سینوفارم را دریافت کرده بودند پادتن‌هایی علیه سویه امیکرون داشتند. واکسن جانسون اند جانسون روی ۱۲ نفر آزمایش شد و تنها یک نفر آنتی بادی داشت واکسن اسپوتنیک هیچ مصونیت در بدن ۱۱ فرد آزمایش شده ایجاد نکرد.

سینوفارم واکسن چینی و اسپوتنیک واکسن روسی است. هنوز این شرکت‌ها درباره کارآیی و نتیجه تحقیقات اخیر واکنشی نشان نداشته اند.

کرونای امیکرون ۷۰ برابر سریعتر از کرونای دلتا شیوع پیدا می‌کند، اما به اندازه سویه دلتا مرگبار نیست. با این حال آنچه دانشمندان را نگران کرده سرعت شیوع این سویه است. اولین مورد از ابتلا به اومیکرون اواسط نوامبر شناسایی شد و اکنون با گذشت بیش از یک ماه تقریبا سه چهارم موارد ابتلا به کرونا در جهان ناشی از سویه اومیکرون است.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار