کد خبر: ۳۶۸۳۸
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۲
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با بیان اینکه این سویه ویروس نسبت به جهش های قبل بیش از ۵۰ برابر جهش یافته و به همین دلیل در مورد رفتار ویروس هنوز خیلی چیزها را نمی‌دانیم، بر لزوم رعایت پروتکلهای بهداشتی، تزریق دز سوم واکسن و همچنین واکسیناسیون سنین ۵ تا ۱۱ سال تاکید کرد.

هشدار امیکرونی به این گروه سنی| سنین ۵ تا ۱۱ سال واکسن تزریق کنند؟

حمیدرضا جماعتی در نشست خبری آنلاین با خبرنگاران، گفت: با توجه به اینکه امیکرون از نظر سرایت زایی نسبت به ویروس دلتا تقریبا سه برابر سرایت زایی بیشتری دارد و حتی وقتی یک نفر مبتلا می‌شود می‌تواند ویروس را به ۱۰ نفر دیگر هم انتقال دهد و سرعت تقسیم شدن به دوتا را تقریبا یک و نیم تا دو روز می‌تواند ادامه دهد و این سبب افزایش قدرت سرایت زایی این جهش می‌شود، بنابراین این ویروس نسبت به جهش‌های قبل بیش از ۵۰ برابر جهش پیدا کرده است و این سبب شده است که ما در مورد رفتار ویروس هنوز خیلی چیز‌ها را نمی‌دانیم و منتظر مطالعات بیشتر در مورد آن هستیم تا بر این اساس بتوانیم تصمیم گیری داشته باشیم.


وی افزود: آنچه که فعلا برای ما مشخص است این است که، چون قدرت سرایت زایی بالایی دارد در خیلی از کشور‌های دنیا بخصوص کشور‌های اروپایی به نوع قالب ویروس درآمده است و در آمریکا تا حدود ۷۳ درصد این سویه گسترش یافته است. بر اساس گزارش‌های آخری که در مورد گسترش ویروس اعلام شده تقریبا تمام کشور‌های دنیا آلوده به این جهش شدند؛ بنابراین ما باید در مورد این ویروس بیشتر بدانیم. فعلا بر اساس مطالعات صورت گرفته در کشور‌های اروپایی می‌دانیم که بیشترین سنی که گرفتار این ویروس می‌شوند سنین ۲۰ تا ۳۰ سال و افرادی هستند که بالاتر از ۶۰ سال باشند که مورد تهاجم ویروس قرار می‌گیرند.مردم پروتکل‌ها را رعایت کنند


او تاکید کرد: در کرونای امیکرون نسبت به نوع دلتا ۴۰ تا ۵۰ درصد میزان بستری در بیمارستان کمتر بوده است، ولی با توجه به سرایت زایی بالایی که دارد این مسئله که تعداد بستری کم است چندان مورد توجه قرار نگیرد. باید مردم با توجه به سرایت زایی بالایی که دارد پروتکل‌ها را به خوبی رعایت کنند و بویژه مجامع، کنسرت‌ها و... توجه کنند، زیرا ویروس می‌تواند به سرعت منتقل شود. استفاده از ماسک سرایت زایی را به طور قطع کاهش می‌دهد.


اهمیت واکسیناسیون سنین ۵ تا ۱۱ سال


جماعتی با تاکید بر لزوم انجام واکسیناسیون کرونا، اظهار کرد: همانطور که قبلا هم اعلام کردیم الان دیگر به عنوان دز بوستر در خیلی از کشور‌های دنیا این واکسیناسیون را قبول ندارند و آن را در مقابل امیکرون به عنوان دز سوم و تکمیل کننده در نظر می‌گیرند و به مردم توصیه می‌کنیم دز سوم واکسیناسیون را انجام دهند و آن را جدی بگیرند. توصیه ما حتی به واکسیناسیون ۵ تا ۱۱ سال هم است. با توجه به بازگشایی حضوری مدارس که ممکن است سبب انتشار امیکرون شود توصیه می‌کنیم در این سنین هم واکسیناسیون داشته باشیم.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار