تهران ۳۰.۶۷° كمينه ۳۰.۴°  بیشینه ۳۰.۹۹°
۱۱ تير ۱۴۰۳ - ۲۳:۴۸
عضو معاونت زنان ستاد انتخاباتی پزشکیان

«دختران و زنان در دولت پزشکیان»؛ مرور قول‌هایی که داده شد

«دختران و زنان در دولت پزشکیان»؛ مرور قول‌هایی که داده شد
نشست «دختران و زنان در دولت پزشکیان» با حضور تعدادی از اعضای معاونت زنان ستاد انتخاباتی مسعود پزشکیان برگزار شد.
کد خبر: ۷۷۵۸۰

به گزارش معاصر، ظهر دوشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۳ نشستی مطبوعاتی با عنوان «دختران و زنان در دولت پزشکیان» با حضور زهرا بهروز آذر، اطهره نژادی و ژاله فرامرزیان از اعضای معاونت زنان ستاد انتخابات مسعود پزشکیان نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری در خبرگزاری خبرآنلاین برگزار شد.

مسیر آقای پزشکیان در حوزه زنان توسعه عدالت جنسیتی است

زهرا بهروز آذر مدیرکل پیشین امور بانوان شهرداری تهران در این نشست اظهار کرد: آن‌چه در گفتمان آقای پزشکیان وجود دارد و مرتبا نیز تکرار می‌شود دارای هسته مرکزی و نگاه به انسان به ما هو انسان است؛ این شاید مهمترین نقطه تمایز و تفاوت این گفتمان با گفتمان رقیب ایشان است. مسیری که آقای پزشکیان باور دارد و در حال ترسیم آن در حوزه زنان است و در معاونت زنان ستاد او نیز بسط پیدا کرده‌است، موضوع رفع تبعیض‌ها و حذف تبعیض‌ها به اشکال مختلف و توسعه عدالت جنسیتی است.

وی در پاسخ به این‌که در نگاه پزشکیان حضور اجتماعی زنان و عدالت جنسیتی در کنار مسئولیت زنان در خانواده چگونه حل فصل می‌شود؟ گفت: موضوع اشتغال زنان، یک انتخاب است برای زنان و خانواده‌ها و ما وظیفه داریم که اول این انتخاب را به رسمیت بشناسیم و بعد کمک کنیم در این انتخاب، زنان به بهترین خود تبدیل شود. اینکه یک خانم تصمیم می‌گیرد وارد حوزه اشتغال شود، در حیطه مسائل زندگی خودش، همسرش و خانواده‌اش است.

یکی از قول‌های آقای پزشکیان؛ اختصاص ظرفیت نگهداری کودکان در محیط کار مادران شاغل

عضو معاونت زنان ستاد انتخاباتی پزشکیان تاکید کرد: یکی از قول‌هایی که آقای پزشکیان داده است، موضوع اختصاص ظرفیت نگهداری کودکان در محیط کار مادران شاغل است، اما مهم‌تر از این‌که ما برای زنان چه کنیم، این است که برای آن‌ها تعیین تکلیف نکنیم؛ آن‌چه که در این تحول  اتفاق افتاده و صدای زنان نسل جدید در جامعه شنیده می‌شود این است که خودم می‌خواهم تصمیم بگیرم که چه زمانی خانه‌دار باشم و چه زمانی شاغل باشم؛ فکر می‌کنیم مهمترین تمایز دولت پزشکیان همین است. آقای پزشکیان در بیانیه خود درباره زنان و دختران تاکید کرده است که «با اتخاذ سیاست‌های دوستدار خانواده و فراهم کردن تسهیلات برای توازن بین کار و زندگی که عامل پایداری خانواده است، توان‌افزایی و ظرفیت‌سازی سازمان ‌های مردم‌نهاد حوزه زنان و خانواده را در اولویت خواهم گذاشت.»

بهروز آذر افزود: در این بیانیه همچنین آمده است که «می‌دانم که زنان امروز نمی‌خواهند فردی دیگری غیر از خودشان برای ازدواج، تحصیل، شغل، پوشش و سبک زندگی‌شان تصمیم بگیرد. آن‌ها می‌خواهند خودشان انتخاب کنند که خانه‌دار باشند یا شاغل؟ و این حق طبیعی آن‌هاست که در مورد زندگی خود تصمیم‌گیری کنند. من به انتخاب‌های آنان احترام می‌گذارم و تمام تلاشم را خواهم کرد تا بستری فراهم کنم که به بهترین نسخه از خودشان تبدیل شوند. تلاش خواهم کرد با ایجاد مراکز نگهداری کودکان در محل‌های کار، قدردان زنان شاغلی باشم که انتخابشان مادر شدن بوده است. این مراکز به زنان اجازه می‌دهند که بدون دغدغه و با آرامش بیشتری به شغل خود ادامه دهند و همزمان نقش مادرانه خود را ایفا کنند. همچنین، با برقراری نظام‌های تشویقی، دست پدرانی که می‌خواهند در لحظه‌های کودکی فرزندانشان همراه و سهیم باشند را می‌فشارم؛ پدرانی که در پرورش و رشد فرزندان خود نقش فعالی ایفا می‌کنند، نه تنها برای خانواده خود بلکه برای جامعه نیز ارزشی بی‌بدیل دارند.»

قول تسهیل دسترسی برابر به منابع مالی

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ستاد آقای پزشکیان در حوزه زنان فقط در زمینه حجاب فعالیت دارد و مباحث دیگری مطرح نیست؟ گفت: با توجه به افرایش علاقه زنان به استقلال مالی، ما موضوع کارآفرینی زنان را مورد توجه قرار دادیم. در این زمینه آقای پزشکیان قول تسهیل دسترسی برابر به منابع مالی را داده است. یکی از مسائل اصلی در توسعه کسب و کار و کارآفرینی، توسعه همزمان مهارت‌های کارآفرینی، مهارت‌های بنیادین و مهارت‌های فنی و تکنولوژیکی است و ۳ اصل در برنامه‌های آقای پزشکیان قرار دارد.

این فعال حوزه زنان همچنین در پاسخ به پرسشی درباره برنامه‌های ستاد پزشکیان برای افزایش مشارکت در دور دوم انتخابات اظهار کرد: آن‌چه روز جمعه اتفاق افتاد این بود که ۶۰ درصد پای صندوق نیامدند و طبق آما بیشتر افرادی که نیامدند، زنان بودند؛ احساس آن‌ها این است که صدای‌شان شنیده نمی‌شود، شهروند درجه دو محسوب می‌شوند و حتی حقوق اولیه انسانی آن‌ها مورد توجه قرار نمی‌گیرد؛ آنها می‌خواستند که دلخوری و غمگینی خود را با نیامدن پای صندوق‌های رای نشان دهند که نشان هم دادند و امیدوارم همان‌طور که ما این موضوع را فهمیدیم، سایرین نیز فهمیده باشند.

میزان تمایل و اشتیاق افراد برای پیوستن به کمپین پزشکیان افزایش پیدا کرده است

بهروز آذر با بیان این‌که «درهای ستاد پزشکیان روی همه باز است»، ادامه داد: با مشاهدات من طی ۳ روز گذشته میزان تمایل و اشتیاق افراد برای پیوستن به کمپین پزشکیان افزایش پیدا کرده است. از سوی دیگر شاهد انفعال هنرمندان هستیم؛ در ستاد تلاش بر این است که اول به این‌ها بگوییم که به آن‌ها حق می‌دهیم و آن‌ها را درک می‌کنیم و با آن‌ها همدل هستیم.

وی اظهار کرد: در روزهای سخت ۱۴۰۱ که کسی صدای جامعه زنان نبود، پزشکیان کسی بود که در جایگاه نماینده مجلس ایستاد و با شجاعت صدای زنان شد. امیدواریم نگرانی که در زمان و دختران وجود دارد از مرحله انفعال خارج شود و به مرحله‌ عمل برسد؛ چراکه همه نگرانی‌ها و قهرهایی که انفاق افتاده به دلیل ترس از آینده است و افراد چون از آینده می‌ترسند و امروزشان نیز خوب نیست، کنشی انجام نمی‌دهند اما ما فکر می‌کنیم اگر می‌خواهیم فردای خوبی داشته باشیم امروز باید به صحنه بیاییم.

آقای پزشکیان گفته است که توان دختران ما باید در جهت پیشبرد اهداف کشور مورد توجه قرار بگیرد

در ادامه‌ این نشست اطهره نژادی عضو معاونت زنان ستاد انتخاباتی مسعود پزشکیان و معاون برنامه ریزی معاونت زنان و امور خانواده ریاست‌جمهوری در دولت دوازدهم  با بیان این‌که «عملاً موضوع زنان در کشور ما و در هم جامعه‌ای می‌تواند از دو منظر «ضرورت حضور زنان در فرآیند توسعه» و «زنان و نیازهای آن‌ها به عنوان مخاطبان برنامه‌ریزی» مورد بررسی قرار بگیرد»، اظهار کرد: آقای پزشکیان گفته است که توان دختران ما نباید صرف مبارزه برای احقاق حقوق‌شان شود و این ظرفیت عظیم باید در جهت پیش‌برد اهداف کشور مورد توجه قرار بگیرد و دولت پزشکیان در این مسیر گام برخواهد داشت.

وی در پاسخ به پرسشی درباره برنامه پزشکیان درباره گشت ارشاد چیست؟ گفت: زنگ انتخابات زنگ انشاء است و وقتی کاندیداها صحبت می‌کنند همه انشاهای خوبی درباره موضوع زنان می‌نویسند اما بعدا در عمل روشن خواهد شد. برخی مسائل خیلی شفاف از سوی نامزدها مطرح می‌شود و برخی دیگر نیز ما به حکم عقل از توضیحات آن‌ها استخراج می‌کنیم. آقای پزشکیان نه تنها امسال بلکه در سال ۱۴۰۱ نگاه خود را مطرح کرد و درباره لایحه عفاف و حجاب هم در مناظره‌ها شنیدیم که بر لزوم بررسی آن تاکید کرد.

این فعال حقوق زنان ادامه داد: اگر او رای مردم را به دست بیاورد و این لایحه همچنان لایحه باشد، فرض ما بر پس گرفتن این لایحه و بررسی مجدد آن است و حتماً این لایحه جای کار دارد و به عنوان یک شهروند می‌گویم که در تدوین آن توجهی به اثرات و پیامدهای آن نشده است. اگر روزی که آقای پزشکیان رئیس‌جمهور شد، قانون شده باشد باز جای اصلاح خواهد داشت و اگر همچنان لایحه باشد حتما بازگردانده می‌شود

تحقق نگاه مخالفت با فیلترینگ آقای پزشکیان می‌تواند کمک بسیار بزرگی به زنان باشد

نژادی در پاسخ به اینکه در نگاه پزشکیان حضور اجتماعی زنان و عدالت جنسیتی را در کنار مسئولیت زنان در خانواده چگونه حل فصل می‌شود؟ عنوان کرد: اتفاقی که از دوران کرونا به بعد اتفاق افتاد این بود که زنان خود را به مشاغل خانگی مشغول کردند اما فیلترینگ موجب ایجاد مشکل در فعالیت‌های زنانی شد که در منزل و مبتنی بر فضای مجازی فعالیت می‌کردند. تحقق نگاه مخالفت با فیلترینگ آقای پزشکیان می‌تواند کمک بسیار بزرگی به زنان باشد.
 
وی در پاسخ به این پرسش که آیا ستاد پزشکیان در حوزه زنان فقط در زمینه حجاب فعالیت دارد و مباحث دیگری مطرح نیست؟ اظهار کرد: اصولاً موضوع زنان موضوعی نیست که زنان فقط برای زنان کار کنند؛ یعنی قرار نیست که معاونت زنان ستاد، خودشان برای اقتصاد و سیاست زنان برنامه ریزی کنند اتفاقاً از زمان تشکیل ستاد مرکزی، این نکته لحاظ شد که در شورای سیاستگذاری چندین خانم با تخصص‌های مختلف حضور داشته باشند. اصولاً اینطور نیست که اگر قرار باشد برای اقتصاد زنان حرفی مطرح شود، معاونت زنان ستاد مطرح کند.

از روز شنبه چه آقای پزشکیان رئیس جمهور شود چه آقای جلیلی، ما مطالبه‌گران اصلی زنان خواهیم بود

این فعال حوزه زنان گفت: بعضی از نامزدهای انتخابات و اتفاقاً بخشی از دلیل حمایت ما از دکتر پزشکیان به دلیل اندیشه‌های اوست و بخشی نیز به دلیل مخالفت با اندیشه‌های طرف مقابل ایشان است؛ آن‌ها می‌گویند که باید همه زنان کشور را در نظر داشته باشیم اما در پایان جمله، نقش زنان را صرفاً به نقش خانه‌داری محدود کردند. به همین دلیل ما می‌گوییم زنان اقشار مختلف و نیازهای متفاوتی دارند و اتفاقاً حاصل جمع آن نمی‌تواند در یک دستگاه اجرایی ترکیب شود. از روز شنبه چه آقای پزشکیان رئیس جمهور شود چه آقای جلیلی، ما مطالبه‌گران اصلی زنان خواهیم بود.

امیدواریم در نگاه دولت آینده عقب‌ماندگی‌ها در حوزه زنان بصورت قابل توجهی جبران شود

فرامرزیان از دیگر اعضای معاونت زنان ستاد پزشکیان و دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران زن نیز در این نشست خبری با بیان این‌که «گفتمان آقای پزشکیان مبتنی بر عدالت، رفع نابرابری و رفتار منصفانه است» اظهار کرد: این ۳ عنوان مبنای اصلی مشکلات زنان در عرصه‌های متعدد به ویژه حضور در عرصه اجتماعی و فعالیت‌های اداری و اجتماعی و موقعیت‌های شغلی است. نابرابری‌ها و بی‌عدالتی‌هایی در حوزه‌های متعدد در حق زنان صورت گرفته اما راه‌کارهایی وحود دارد که می‌تواند این وضع نابرابر را برطرف کند.

وی با تاکید بر این‌که «امیدواریم در نگاه دولت آینده عقب‌ماندگی‌ها در حوزه زنان بصورت قابل توجهی جبران شود»، در پاسخ به این‌که در نگاه پزشکیان حضور اجتماعی زنان و عدالت جنسیتی را در کنار مسئولیت زمان در خانواده چگونه حل و فصل می‌شود؟ گفت: از جامعه‌ای که ۵۰ درصد ظرفیتش از فرصت‌های دانش آموختگی استفاده می‌کند، اما نمی‌خواهد برای گردش سرمایه از این ظرفیت استفاده کند، نباید انتظار داشت با ظرفیت صد درصد به سمت پیشرفت حرکت کند.

این فعال حوزه زنان با انتقاد از وجود فضای تصمیم‌گیری مردانه درباره زنان، عنوان کرد: فضای مردانه تصمیم‌گیری مردانه برای زنان متناسب با ذی‌نفعان این حوزه نیست؛ بنابراین فضایی که مختصات متفاوتی با رویکرد زنانه دارد، موجب ایجاد یک فضای خشن، مصلوب می‌شود و بخشی از دلایل گسترش خشونت به رویکردهای صرفاً مردانه در مدل‌های تصمیم‌گیری بازمی‌گردد.

فرامرزیان تاکید کرد: افراد در جامعه بر اساس گفتمان پزشکیان خودشان باید انتخاب کنند که چه سبکی از زندگی را انتخاب می‌کنند. و دولت‌ها موظفند که شرایط مطلوب را برای انتخاب جامعه فراهم کند. امروز در بسیاری از کشورهای شاهد تبعیض جنسیتی مثبت برای زنانی هستیم که می‌خواهند علاوه بر این که که نقش‌آفرینی اجتماعی داشته باشند، مادر و همسر خوبی هم باشند؛ اما متاسفانه ما در کشور خود می‌بینیم که در احکام حقوقی برای مردان حق عائله‌مندی برای مردان لحاظ می‌شود اما برای زنان حقی مطرح نیست.

وی در پاسخ به اینکه آیا در دولت پزشکیان شاهد تشکیل وزارت زنان خواهیم بود؟ عنوان کرد: اگر بپذیریم زنان ۵۰ درصد جامعه هستند، همه دستگاه‌های اجرایی باید بپذیرند که باید درباره این جمعیت انجام وظیفه کنند. از نظر من با ایجاد یک وزارت‌خانه به عنوان زنان و قرار دادن برشی از دستگاه‌های مختلف در آن، ناکارآمدترین شکل ممکن عملیات اجرایی در آن ساختار محقق می‌شود. ما باید به دنبال آن باشیم سهم زنان و جوانان در مجموعه برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی متناسب با نیازها و تحقق توسعه در رویکرد آن‌ها را دنبال کنیم.

وی همچنین با تاکید بر این‌که «جنس دوم دیدن زنان بسیار آسیب زاست و آقای پزشکیان به این مسأله اشراف دارد»، گفت: در مجموع قوانین کشور برای زمان و مردان حق برابر آمده است اما در عرصه عملیاتی با دسترسی نابرابر برای شغل اعم از بخش خصوصی و دولتی مواجهیم؛ تعداد شاغلان زن دستگاه‌های اجرایی کمتر از ۱۵ درصد و در کل مشاغل کمتر از ۱۰ درصد است که این عدم برابری به دلیل رویکردی است که در آن مردان درباره زنان تصمیم می‌گیرند؛ این نابرابری‌ها موحب نابسامانی های اجتماعی می‌شود. حق عائله‌مندی و حق اولاد از جمله نابرابری‌های موجود است.

در دولت پزشکیان رویکرد فراهم کردن منصفانه موقعیت‌ها بر اساس شایستگی‌هاست

این عضو معاونت زنان ستاد پزشکیان با انتقاد از کاهش حضور زنان در سمت‌های مدیریتی تاکید کرد: امروز حضور زنان در مشاغل مدیریتی از ۲۶.۵ درصد به کمتر از ۷ درصد رسیده است و حتماً در دولت پزشکیان با توجه به اینکه رویکرد او فراهم کردن منصفانه موقعیت‌ها بر اساس شایستگی‌ها است، این روند ترمیم می‌شود.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز