تهران ۱۹.۹۱° كمينه ۱۷.۷۹°  بیشینه ۱۹.۹۹°
۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰

توضیح سئول درباره اظهارات نسنجیده "یون سوک یول" درباره ایران

در پی اظهارات نسنجیده و عجیبی که رئیس جمهوری کره جنوبی اخیر در جریان سفر به امارات متحده عربی در باره ایران مطرح کرد و اعتراض رسمی جمهوری اسلامی ایران را بدنبال داشت.
کد خبر: ۵۵۷۵۳

توضیح سئول درباره اظهارات نسنجیده

 

به گزارش معاصر به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه این کشور امروز در بیانیه‌ای کتبی که در اختیار رسانه‌ها قرار داد، حرف‌های یون سوک یول را بی ربط به روابط این کشور با ایران دانست و خواستار عدم برداشت نادرست از حرف‌های رئیس جمهوری این کشور شد و ادعا کرد که یون سوک یول این حرف‌ها را صرفا برای تهییج و تشویق سربازان کره جنوبی مطرح کرده است!

در بیانیه وزارت امور خارجه کره جنوبی آمده است: از زمان شروع روابط دیپلماتیک با ایران در سال ۱۹۶۲، کشور ما روابطی دوستانه و همراه با تعامل و همکاری با ایران داشته است و تعهد ما به ادامه توسعه روابط دوجانبه دوستانه با ایران همچنان به قوت خوب باقی است.

شب گذشته نیز یک مقام وزارت امور خارجه کره جنوبی با هدف جلوگیری از هرگونه سوءتفاهم، توضیحاتی را درباره اظهارات اخیر رئیس جمهوری این کشور در باره ایران مطرح کرده و گفته بود که دولت کره جنوبی تمایل به توسعه بیشتر روابط دوجانبه و دوستانه با ایران دارد.

یون سوک یول اخیرا و در سفر جاری جاری خود به امارات و دیدار با نظامیان کره جنوبی که در این کشور عربی مستقر هستند، درحالی که لباس نظامی به تن داشت، سخنانی مداخله جویانه و بی اساس درباره روابط دو کشور همسایه و دوست " ایران و امارات متحده عربی " بیان کرد.

او بدون اینکه به تبعات حرفهایش توجه داشته باشد و برای این که بتواند رضایت حداکثری میزبان عرب و ثروتمند خود را جلب کند، در حرف‌هایی بی پایه و اساس و عجیب، تنش‌های میان کشورش با کره شمالی را با روابط ایران و امارات مقایسه کرده و ادعا کرده بود: امینت امارات، کشوری که برادر ما است، امنیت خود ماست. بزرگترین تهدید و دشمن برای امارات، ایران است و کره شمالی هم دشمن ماست. ما در موقعیتی بسیار شبیه موقعیت امارات قرار داریم.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه ایران دوشنبه شب در خصوص اظهارات رئیس جمهور کره جنوبی در امارات اظهار کرد: اظهارات نقل شده از این مقام کره‌ای نشانگر عدم اطلاع کامل از مناسبات تاریخی و دوستانه جمهوری اسلامی ایران با کشور‌های حوزه خلیج فارس از جمله امارات متحده عربی و تحولات بسیار سریع و مثبت در این زمینه است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: وزارت امور خارجه با جدیت مواضع اخیر این کشور و به ویژه اظهارات رئیس جمهور آن در مورد روابط ایران و امارات را که فاقد کمترین وجاهت دیپلماتیک است، در دست پیگیری دارد و منتظر توضیح وزارت خارجه کره جنوبی در این زمینه است.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز