تهران ۱.۵۱° كمينه ۱.۵۱°  بیشینه ۱.۹۹°
۲۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۶
محسنی اژه‌ای در دومین گردهمایی ملی کارشناسان رسمی قوه قضائيه:

دشمن بر روی نهاد قوه قضائیه، متمرکزتر است

رئیس عدلیه: دشمن می‌داند که برخی نهادهای نظام عملکرد مؤثرتری دارند و با جدیت مانع از تحقق توطئه‌هایش می‌شوند؛ لذا بیشتر برای تخریب آنها متمرکز است.
کد خبر: ۷۴۹۵۰

به گزارش معاصر، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای امروز جمعه (۲۰ بهمن) طی سخنانی در دومین گردهمایی ملی هیأت مدیره‌های وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائيه، ضمن تبریک عید مبعث و ایام‌الله دهه فجر، اظهار کرد: رسول مکرم اسلام حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله مبعوث شدند تا انسان‌ها را از گمراهی و ضلالت و جهالت نجات دهند و امروز صراط مستقیم و حبل‌الله‌المتین اطاعت از ولی‌فقیه است و امروز حجت خدا بر ما، ولی‌فقیه است.

رئیس قوه قضائيه در ادامه با برشمردن برخی از خصایص و ویژگی‌های «مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه» گفت: در کشور مجموعه‌ای وجود ندارد که هر سه امر وکالت، کارشناسی و مشاوره، در آن تجمیع شده باشد؛ لذا شما در مرکز، از این حیث، خاص و منحصربه‌فرد هستید؛ علاوه بر آن، شما در زیرمجموعه و ذیل قوه قضائیه قرار دارید؛ قوه‌ای که به تعبیر رهبر حکیم انقلاب، نهادی حساس و تعیین‌کننده در کشور است؛ لذا همین وابستگی شما به یکی از ارکان نظام، وجه متمایزکننده مجموعه شما محسوب می‌شود، که البته از این حیث نیز تکالیف و مسئولیت‌های خطیری نیز برعهده شما و مجموعه شماست.

"رئیس قوه قضائیه: نباید به آموخته‌هایمان‌ ‌ اکتفا‌ کنیم، باید ‌بر مسائل روز و‌ شیوه‌ها و فناوری‌های جدید مسلط باشیم"

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: یکی دیگر از خصایص و ویژگی‌های «مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائيه» ارتباط گسترده و موسّع این مجموعه با اقشار و طیف‌های مختلف مردم است؛ شاید هیچ‌کدام از بخش‌ها و زیرمجموعه‌های قوه قضائیه به اندازه مجموعه شما با عموم مردم در ارتباط نباشند؛ این امر یک مزیّت به حساب می‌آید و مجموعه شما از این حیث می‌تواند وجهه عمومی و مردمی دستگاه قضا را بیشتر و بهتر به منصه ظهور برساند و در امر خطیر و مهم «تحقق عدالت» که از مسئولیت‌ها و اولویت‌های اصلی عدلیه است، نقش‌آفرینیِ برجسته داشته باشد.  

رئیس عدلیه در ادامه با اشاره به ضرورت آسیب‌شناسی مستمرِ روندها و فرایندهای قضایی و حقوقی در کشور، بیان داشت: «مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائيه» به سبب گستره وسیع ارتباطاتش با بخش‌های مختلف مردمی و حکومتی، می‌تواند در امر آسیب‌شناسی روندها و فرآیندهای قضایی و حقوقی و سایر رویه‌های مرسوم در بخش‌های مختلف کشور، ایفای‌ نقش کند.

قاضی‌القضات تصریح کرد: ما در قوه قضائیه متمرکز و معطوف بر انسداد گلوگاه‌های فساد و خشکاندن ریشه‌های فسادزا هستیم؛ لذا شما در «مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده» به سبب نوع وگستره ارتباطات‌تان با بخش‌های مختلف مردمی و حکومتی می‌توانید منشاء‌های مشکلات و معضلات را شناسایی کنید و در جهت رفع آنها، راهکارهای لازم را ارائه دهید. باید به دقت و وضوح مشخص شود که چه میزان از مشکلات و معضلات ناشی از قوانین است و چه میزان از این امر، به فرآیندها و رفتارها و نوع عمل به قوانین بازمی‌گردد.

"محسنی‌ اژه‌ای: قوه قضائیه فقط محکمه‌دار نیست؛ ما باید با توده‌های مختلف مردم ارتباط بگیریم"

رئیس عدلیه در ادامه از اقدامات «مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه» طی مدت اخیر قدردانی به عمل آورد و گفت: حقیقتاً آقای «عبدلیان پور» و همکارانش، مرکز را زنده کرده و به معنای واقعی کلمه، تحول ایجاد کرده‌اند. من اگر امروز بخواهم سرم را بالا بگیرم و بگویم که یک بخش از «سند تحول» عملیاتی شده است، آن بخش، مربوط به وظایف و تکالیف «مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده» است؛ شما در ارتباط‌گیری با عموم مردم موفق عمل کردید و مستمراً و بدون واسطه به مشکلات آنها در مساجد و سایر مجامع رسیدگی کردید و مشاوره‌های لازم را به آنها ارائه کردید؛ شما با بخش‌های مختلف کشور ارتباط گرفتید؛ شما در مواقع و موارد حساس همچنین عملیات «طوفان‌الاقصی» و جنایات رژیم منحوس صهیونیستی، اعلام موضع کردید؛ اینها نکات ارزنده‌ای است و قابل تقدیر می‌باشد؛ این امور و نکات مثبت را باید تقویت کنید.  

قاضی‌القضات در پایان بار دیگر به مسئولان «مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه» دستور داد: در راستای کاهش هزینه‌های دادرسی، وکالت و کارشناسی رسمی برای عموم مردم به‌ویژه اقشار کم‌بضاعت، هر چه بیشتر  اقدام و تلاش کنید.

"رئیس قوه قضائیه: مرکز وکلا می‌تواند آسیب‌شناسی درست از قوه‌ قضائيه و‌ مجموعه‌های حکومت بدهد"

پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه، «حسن عبدلیان‌پور» رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه با بیان اینکه این مرکز در راستای مردمی‌سازی دستگاه قضا تمام توان خود را به کار گرفته‌ است، گفت: در همایش ملی اندیشه‌های قضایی رهبر معظم انقلاب اسلامی که طی روزهای گذشته در تهران برگزار شد، مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه به عنوان الگوی مردمی‌سازی شناخته شد و مورد تقدیر گرفت که این امر بیان‌گر زحماتی است که طی دو سال اخیر در مقوله مردمی‌سازی قوه قضائیه کشیده شده است.

وی افزود: پیگیری جدی مصادیق مرتبط با حقوق عامه و تلاش برای احیای آنها، از مصادیق مردمی‌سازی در مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه محسوب می‌شود.

عبدلیان‌پور ضمن قدردانی از رئیس قوه قضائيه به سبب حمایت‌های بی‌دریغ از مرکز وکلا و همچنین رصد و پیگیری مستمر اقدامات صورت گرفته در این مرکز از ناحیه ایشان، گفت: موفقیت‌های امروز مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، جز با حمایت‌های رئیس عدلیه امکان‌پذیر نبود.

"رئیس قوه قضائيه: در‌ مرکز وکلا به معنای واقعی تحول ایجاد شده است"

وی افزود: حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای طی همین دو سال گذشته نشان دادند بیش از رؤسای پیشین قوه قضائيه به مرکز وکلا توجه دارند که شاهد مثال این موضوع، دو مرتبه حضور متوالی در گردهمایی‌های سالیانه مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه است؛ البته بدیهی است که این حمایت‌های رئیس دستگاه قضا از مرکز، وظایف، تکالیف و مسئولیت‌های ما را سنگین‌تر از گذشته خواهد کرد.

عبدلیان‌پور با بیان اینکه مرکز وکلا در دو سال گذشته ماموریت ۲۰ ساله‌ای را برای خود تعریف و ترسیم کرده است، گفت: ما طی این مدت، اقدامات گسترده‌ای را در راستای «علمی‌سازی مرکز» و همچنین مقوله «عدالت آموزشی» دنبال کرده‌ایم.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه گفت: خانواده بزرگ و ۱۰۰ هزار نفره مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه، همواره در بزنگاه‌های مختلف پای کار نظام بوده و امسال هم با شور و نشاطی مثال‌زدنی در راهپیمایی‌های ۲۲ بهمن سراسر کشور حضور پیدا خواهد کرد.

خانم «موسوی» فرزند شهید سیدرضی موسوی و از وکلای مرکز وکلا نیز طی سخنانی در این مراسم گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی، پدر شهید من «سید رضی موسوی» و سایر شهدای جبهه مقاومت برای امنیت دختران کاپشن صورتی و گوشواره قلبی جان خود را فدا کردند و ما نیز در سنگر عدالت‌ورزی سعی خواهیم کرد تا نگذاریم هیچ مظلومی از دادخواهی باز بماند و صدای هیچ ستمدیده‌ای در مطالبه حقوقش بلرزد.

"رئیس قوه قضائیه: سیاسی‌کاری مطلقا نباید اتفاق بیفتد ‌چون ‌به عدالت لطمه می‌زند. باید شیوه‌ها و روش‌های دشمن را بشناسیم."

در بخش دیگری از این مراسم، همسر شهید محمدعلی ضیاءالدینی (از شهدای حادثه تروریستی اخیر در کرمان) که یکی از کارشناسان رسمی مرکز وکلا در امور بانکداری است، طی سخنانی به بیان خصایص و ویژگی‌های همسر شهید خود پرداخت.

همچنین در پایان این مراسم، با حضور رئیس قوه قضائیه، ۸ نفر‌ از وکلا و کارشناسان رسمی مرکز، مورد تقدیر قرار گرفتند.

"عبدلیان‌پور: یکبار هم نشده روسای قوه قضائيه در جمع ما حاضر شوند اما آقای اژه‌ای دو‌ سال پیاپی است در‌ جمع وکلا و‌ کارشناسان حاضر می‌شوند."
انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز