تهران ۲۵.۶۷° كمينه ۲۴.۷۹°  بیشینه ۲۵.۹۹°
۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۳

امضای تفاهم نامه همکاری ایران و عراق در پروژه های صنعت نفت

تفاهم‌نامه همکاری ایران و عراق در پروژه‌های صنعت نفت در جریان سفر وزیر نفت به بغداد در حضور نخست‌وزیر عراق بین وزیران نفت دو کشور امضا شد.
کد خبر: ۶۴۰۴۱

امضای تفاهم نامه همکاری ایران و عراق در پروژه های صنعت نفت

 

به گزارش معاصر به نقل از ایرنا,از وزارت نفت، «جواد اوجی» شامگاه چهارشنبه (۲۰ اردیبهشت‌ماه) با «شیاع السودانی» نخست وزیر عراق دیدار و بر توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه انرژی تاکید کرد.

در این دیدار محورهای همکاری دوجانبه در زمینه میدان‌های مشترک نفتی، صادرات خدمات فنی و مهندسی و همکاری‌های آموزشی به تفضیل بررسی و تصمیم‌هایی راهگشا برای اجرای تفاهم‌های دوجانبه در بخش نفت گرفته شد.

در پایان ملاقات وزیر نفت و نخست‌وزیر عراق، تفاهم‌نامه همکاری دو کشور در پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی بین اوجی و «حیان عبدالغنی» وزیر نفت عراق امضا شد.

در جریان این مذاکرات مقرر شد این تفاهم‌نامه از طریق کارگروه مشترک عالی ایران و عراق طی نشست‌هایی منظم پیگیری شود.

برپایه این گزارش، وزیر نفت در این سفر با «زیادعلی فاضل» وزیر برق عراق هم دیدار و گفت‌وگو کرد.

تاکید ایران و عراق بر تقویت همکاری‌ها در حوزه گاز

وزیر نفت در جریان دیدار و گفت‌وگو با نخست‌وزیر و وزیر نفت عراق بر حل موانع موجود در زمینه همکاری‌های گازی تاکید کرد.

همچنین در این دیدار نحوه روابط دو کشور در صنعت نفت به ویژه بخش گاز بررسی و بر تقویت همکاری‌ها تأکید شد.

طی دیدار وزیر نفت با مقام‌های عراقی، زمینه‌های همکاری ایران و عراق در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی بررسی شد و دو طرف بر حل موانع موجود در زمینه همکاری‌ها گازی تأکید کردند، ضمن آنکه قرار شد در این زمینه تصمیم‌های جدی و راهگشا گرفته شود.

در این دیدارها که با حضور مقام‌های ارشد عراق همچون وزیران نفت و برق این کشور همراه بود، پیشنهادهای مطلوبی توسط السودانی در زمینه توسعه میدان‌های نفتی، آموزش نیروی انسانی و اجرای طرح‌های پتروشیمی ارائه شد که با استقبال اوجی همراه بود.

بر اساس توافق ایران و عراقف مقرر شد تفاهم‌نامه امضا شده بین دو طرف از طریق نشست‌های کارگروه مشترک عالی دو کشور پیگیری شود.

 جواد اوجی بامداد چهارشنبه (۲۰ اردیبهشت‌) در رأس هیاتی بلندپایه برای دیدار و رایزنی با مقام‌ها و مسوولان عراقی وارد بغداد شد و در بدو ورود مورد استقبال «باسم محمد خضیر» معاون وزیر نفت عراق و «محمدکاظم آل صادق» سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق قرار گرفت.

سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری به‌تازگی پس از دیدار و گفت‌وگو با «عبداللطیف‌ رشید» رئیس‌جمهوری عراق در تهران تاکید کرده بود که روابط تهران و بغداد در حوزه زیرساختی همچون آب، برق، گاز و انرژی باید به‌نحوی ادامه یابد که استفاده از ظرفیت‌های موجود نیازهای دو طرف را به‌طور کامل برطرف کند.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز